Balık Çorbası Nasıl Yapılır

Balık Çorbası Nasıl Yapılır

Balık çorbası tarifi çok bilinen bir çorba değildir ancak son derece sağlıklı ve lezzetli bir çorba tarifidir. Özellikle balık yemeyen çocuklar için balık yedirmenin en iyi yoludur. Balık çorbası nasıl yapılır diyenler için tarifimiz.

Balık Çorbası Malzemeleri

  • 350 – 400 gramlık balık (2-3 balığın toplan ağırlığı 400 gram da olabilir veya tek balık ta olabilir)
  • 1 adet patates
  • 2 tane havuç
  • 1 tane limon
  • 2-3 yemek kaşığı un (kıvamına göre tercih sizin)
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • yarım demet maydanoz

Balık Çorbası Tarifi

Balıkların veya balığın önce içlerini temziliyoruz. Sonrasında kafasını ve kuyruğunu kesiyoruz. Balıkları bir tencerede haşlıyoruz orta ateşte 15-18 dakika kadar. Haşlanan balıkların suyunu atmıyoruz ve bekletiyoruz. Balıkların kılçılarını elle ayıklıyoruz. Löp et kalacak şekilde temizliyoruz kılçıklarından.

Ayrı bir tencereye zeytinyağını döküp rendelenmiş patatesi kızartmaya başlıyoruz. Patates biraz kızardıktan, suyunu saldıktan sonra üzerine rendelenmiş havucu ve unu da ilave ediyoruz ve hep birlite kıraztmaya devam ediyoruz. Sürekli karıştırmalıyız yapışmaması için. Yaklaşık 10 dakika birlikte kızarttıktan sonra üzerine 3 su bardağı balığı haşladığımız sudan koyuyoruz. Yalnız balık suyunu tencereye dökerken bir süzgeçten geçirin ki kılçık gitmesin.

Kaynamaya yakın bir zamanda üzerine balıkları da ekleyin ve tuz, karabiber, maydanoz ve 1 adet limonun suyunu da ekleyip 5-8 dakika kadar kaynatın. Tadına doyamayacaksınız 🙂 Afiyet olsun.

Eğer ufak çocuğunuz balık sevmiyor ve yemekte zorlanıyor ise balık çorbasını tavsiye ederiz. Hatta rondodan geçirin balık olduğunu bile anlamayabilir. Böylece balık yemiş olur ve sağlıklı gelişimini sağlamış olursunuz.

balık çorbası nasıl yapılır

Benzer tarifler

Brokoli Çorbasının Yapılışı

0 278
Tavada Somon Balığı Tarifi

0 2510
tarhana çorbası yapılışı

0 1417
Balık Çorbası Nasıl Yapılır Balık Çorbası Nasıl Yapılır

Yorum Yok

Yorum Yap